Ekologiczna kawa

Moda na ekologiczny styl życia zatacza coraz szersze kręgi. Ten postępujący trend jest bardzo pozytywnym zjawiskiem i wiąże się przede wszystkim z podniesieniem poziomu świadomości na wiele tematów. Staramy się żyć zgodnie z naturą; segregujemy śmieci, odżywiamy się lepiej, korzystamy z transportu zbiorowego… co jeszcze możemy zmienić w naszym życiu? Wystarczy przyjrzeć się chociażby codziennym nawykom: spożywanie warzyw i owoców wchodzi nam powoli w nawyk i nikogo nie dziwi chrupanie marchewek na drugie śniadanie. A co z kawą? Zwykle nie zastanawiamy się nad nią – częściej rozważamy raczej dodatki i zastępujemy mleko krowie sojowym lub migdałowym oraz ograniczamy biały cukier. Tymczasem kawa eko posiada wiele zalet i warto lepiej ją poznać oraz sięgać po nią na co dzień.

 

Na czym polega ekologiczność kawy?

Jak wiadomo jest ona produkowana z ziaren, te zaś z kolei są uprawiane na specjalnych plantacjach. To one mają wpływ na ekologiczność naszego napoju: kawa eko będzie uprawiana na plantacjach ekologicznych, czyli pozbawionych stosowania pestycydów i chemicznych nawozów. W praktyce oznacza to dla nas, że spożywana przez nas zwykle codziennie kawa nie będzie zawierała szkodliwych dla organizmu substancji. Z pozoru to niewiele: w końcu każda kawa powinna spełniać normy pod tym względem – jednak fakt docenią z pewnością chociażby alergicy czy osoby wrażliwe na wszelkie sztuczne dodatki w żywności. Ekologiczna kawa jest zatem przede wszystkim zdrowsza dla nas, co potwierdzają specjalne certyfikaty wydawane poszczególnym plantacjom. Nie tylko osoby z alergiami skórnymi czy pokarmowymi powinny brać pod uwagę zmianę rodzaju ulubionej kawy na kawę ekologiczną – również koneserzy tego napoju mogą zastanowić się nad takim wariantem. Kawa ekologiczna produkowana jest z ziaren najwyższej jakości, co przekłada się na smak naparu – będzie ona zatem zwyczajnie smaczniejsza i bardziej aromatyczna. W dodatku wybór opcji ekologicznej wiąże się ze wspieraniem naturalnych upraw oraz zrównoważonego gospodarowania zasobami. W ten sposób stajemy się bardziej świadomymi obywatelami naszej planety – zamiast nastawiać się na jej eksploatację sięgamy raczej po rozwiązania, które nie zaburzają ekosystemu. Czy ekologiczna automatycznie będzie oznaczała droższą? Niekoniecznie – na rynku dostępnych jest wiele opcji i możemy wybrać kawę w korzystnej dla nas cenie. Pamiętajmy także, że w tym wypadku płacimy nie tylko za jakość, ale również za produkt zdrowszy i bezpieczniejszy; gdy w grę natomiast wchodzą kwestie zdrowotne, nie zawsze warto oszczędzać.

O autorze
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Pola wymagane są oznaczone jako *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formWyślij