kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa – kawa w okresie ciąży i karmienia

 

To będzie krótki wpis ale bardzo ważny.

Uwielbiam kawę. W ciągu dnia piję przynajmniej 3-4 filiżanki. A, że kawa jest zdrowa (o tym będzie przy okazji innego wpisu) to tym bardziej pozwalam sobie na to bez wyrzutów sumienia. Choć nie tylko o zdrowie chodzi, po prostu lubię zapach i tą chwilę relaksu jaką daje mi kawa.

Jednak jest taki okres w życiu kiedy kawę należy ograniczyć, a w zasadzie kofeinę. Mowa tu o ciąży i okresie karmienia dziecka. Nadmiar kofeiny w ciąży – ale podkreślam, nadmiar- może hamować wydzielanie hormonu wzrostu malca i wypłukiwać z organizmu mamy cenne substancje jak: żelazo, wapń, magnez czy witaminy z grupy B.

Dopuszczalna dawka dzienna kofeiny w okresie ciąży to 200-300 mg. (co odpowiada 2-3 filiżankom kawy), ale kofeina zawarta jest nie tylko w kawie (w herbacie, czekoladzie, coli) dlatego należy uważać na te ograniczenia.  Np. jedna filiżanka espresso zawiera ok 200 mg kofeiny czyli dziennie można wypić do 2 filiżanek.

Natomiast w okresie karmienia kawa nie jest wskazana do 3 miesiąca życia dziecka, ponieważ jego mały organizm nie potrafi skutecznie pozbywać się kofeiny.

No i co mają zrobić te mamy, które kawę uwielbiają? Przetrwać albo przerzucić się na kawę bezkofeinową!

Dobra kawa bezkofeinowa jest równie aromatyczna i smaczna co kawa o normalnej zawartości kofeiny.

W procesie dekofeinizacji (trudne słowo😊) kofeiny w kawie pozostaje ok 1-5 mg na filiżankę. Taką kawę można pić bez wyrzutów sumienia, prawda?

Prawda, o ile jest to kawa dobrej jakości.

Kawa bezkofeinowa dobrej jakości

Co to znaczy? Znaczy to tyle, że ziarno wykorzystywane do produkcji kawy bezkofeinowej  nie jest przegnite, nie jest odpadem po innych kawach. A samo usuwanie kofeiny odbywa się nie poprzez wykorzystanie rozpuszczalników chemicznych a np. przez filtr zawierający aktywowany węgiel drzewny absorbujący kofeinę.

Producenci kawy, którzy generalnie dużą wagę przykładają do jakości ziarna i jakości produkcji wszelkie standardy zachowują również dla kawy bezkofeinowej.

Kawa bezkofeinowa w kapsułkach nie jest w cale tak trudno dostępna i wiele palarni ma ją w swojej ofercie.

My również dbamy o mamy dlatego w ofercie naszego sklepu znajdziecie kilka kaw kapsułkowych bezkofeinowych. Największy wybór kaw posiadamy do ekspresów Nespresso*, ale w ofercie znajdziecie też Cagliari bezkofeinową do Lavazza A Modo Mio * i Nescafe Dolce Gusto* (tymczasowo wyłącznie w ofercie sklepu stacjonarnego). Szczególnie polecamy Pitti, Pellini, Cagliari i Corsini. Wszystkie te palarnie dbają o jakość swojej kawy, pomimo, że mają różny styl jej palenia np. Pitti i Pellini palą ziarna mocniej co jest wyczuwalne w smaku. Natomiast kawa bezkofeinowa z Caffe Cagliari i Corsini jest lżej palona i delikatniejsza w smaku.

Ale gwarantuję Wam, że smak tych kaw w kapsułkach, pomimo, że bezkofeinowe jest naprawdę wyborny.

 

O autorze
Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Pola wymagane są oznaczone jako *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formWyślij